knee, motivation and life

יש לי מתאמן בקבוצת הריצה שלנו שאוהד את מכבי חיפה בכדורגל ובכל שבוע בטרם הוא נוסע למשחק הוא שואל לדעתי לגביי התוצאה כמו גם לגביי היכולת של קבוצתו – האם תשתפר ? בצר לי וכאוהד כדורגל וכמאמן מנטלי של מספר כדורגלנים אינני איש בשורות עבורו בעונה זו; ברם, הוא קצת החזיר אותי למגרשי ליגת העל ולגילוי עניין מחודש בנעשה בה. השבוע יצא לי להציץ במשחק המדובר בו כוכב הפועל ב"ש בעבר הלא רחוק, מאור בוזגלו, יחזור עם קבוצתו החדשה מכבי חיפה לאצטדיון טרנר בו הוביל אות הקבוצה בשנתיים האחרונות אל עבר פסגות ושיאים בהם לא הייתה מעולם ! ! מה אגיד לכם, חברים, ספורטאים ואוהדי ספורט "גועל נפש" ! הקהל הבאר שבעי (חלקו כמובן) קיבל את בוזגלו בקללות וגידופים אשר הדעת אינה סובלת. הלו . . . קצת כבוד, אדם, שחקן שהוביל אתכם כמעט לבדו ובמדבר ! ! לעבר כאלו הישגים ראוי ליחס מעט חיובי יותר ואגב כן, בטקס פתיחת המשחק הוענק לו זר פרחים זול כזה, של 40 ש"ח בצומת חשוכה. כן, הכבוד ה Respect לספורט ובכלל זה לספורטאים מן הראוי שיעבור רביזיה במחוזותינו ושזה יתחיל מהנהלת המועדון, דרך המאמנים והצוות המקצועי ויחלחל אל עבר השחקנים ובסופו של יום יגיע גם לקהל. (באתלטיקה אגב, אומרים "athlete first" קודם כל האתלט, אחריי זה המפרסמים, המאמנים, מעסים וכדומה)

בוזגלו התרגש מאוד ביום המשחק ולמעשה נפצע אחריי 7 שניות – צפו כאן מתוך ערוץ הספורט ! אתם מבינים, מושגים של רמת עוררות כמוהם כחימום מדויק לפניי משחק וכמובן ההתרגשות מהקהל (כאמור העוין שרק בעונה שעברה חיבק ואהב) יצרו אצל הבחור חוסר הלימה מנטלית וגופנית ולרגע, רק לרגע קט הקשר, ההלימה בין הראש לגוף לא היו במיטבם ואז. .  כן, בום – קרע בצולבת הקדמית והשבתה מפעילות למשך שנה ! במקרה הטוב וכמובן שבגיל 31 ישנם השערות שלא יוכל כלל לחזור לשחק ברמות הגבוהות הללו.

רצועה צולבת

עוד מעט אני בן 51, אינני ספורטאי עילית ולא הייתי ובכל זאת, אני כמו המון גברים (בעיקר כן . .) ברחביי העולם נפעם נוכח הביצועים הספורטיביים של ספורטאים אלו ויכולותיהם המולדות והנרכשות על מנת שאנו נקנה כרטיס ונהפוך עולמות ונראה אותם מביאים עצמם לידי ביטוי כמעט מושלם במגרש, בים או בכל שדה פעילות אחר. הפציעה של בוזגלו והדמעות עמן ירד מהמגרש החזירו אותי לכאבים הפרטיים שלי עת אני נפצע בפעילות זו או אחרת. התשוקה לספורט, למאמץ העילאי הזה, להצטיינות, להשתפרות לצעקות הקהל זה משהו שקשה להסביר לזה שאינו עוסק או לפחות חובב של פעילות ספורטיבית כלשהיא. ליבי עם בוזגלו ועם הרצון הכנה שלו להוכיח, להראות כמה הוא טוב וכמה מגיע לו יחס פחות עוין מזה שהתקבל במגרש אות והוא מכיר כה טוב יצרו אצלו, לדעתי לפחות את פוטנציאל הפציעה באותה ברך בה נפצע לפניי שנה.

לסיכום, הכרה במגבלות הכוח, היכולות הגופניות והנפשיות שלנו הינה כלי מפתח ומרכזי על מנת לצלוח את אשר עומד בדרכינו הגוף זוכר ! הגוף חכם מאתנו ! הקשיבו לו ! תנו לו את הכבוד לו הוא ראוי ואת זה אומר לכם מאמן שפרק את הכתף 12 פעמים וברגע אחד של חוסר תשומת לב, זחיחות קלה ותחושה לפיה הוא חזק ויכול הכול . .  עולה על אבובים באילת עם סירת מנוע שמשתוללת בסיבובים ובכלל לא חושב על פוטנציאל הפציעה (חשבתי אבל הדחקתי) ותאמינו לי אין כאב חד מזה – אולי רופא שיניים כאשר זריקת ההרדמה לא עובדת עדיין והרופא ממהר קצת. . אז נכון, אף אחד לא חף מבעיות ובכל זאת, נסו ליצור קשר, הלימה מיטבית בין המוח לבין הגוף ולהכיר היכן אני יכול להיות פגיע והיכן אני ג'ון בריון . . .

מקווה בשביל בוזגלו שיצליח להשתקם מהניתוח המורכב הזה של הצולבת הקדמית בברך (היום בעולם תוכנית האימון – Workout programs – לחזרה מפציעה הינן מתוחכמות, פרטניות מאוד וכוללות טיפולים במים, חיזוקים הנסמכים על בחינות ממוחשבות ומעקב צמוד בצורה של שיחות עם הספורטאי ומעקב אחר רמת המוטיבציה והאמביציה שלו לצאת מהמצב הלא נעים אליו נקלע נוכח פציעתו – לבוזגלו אגב יש יתרון גדול מאוד בכך בעצם הצהרותיו על רצונו להשתקם מהר ככל שניתן ובעצם אהבתו הבסיסית למשחק) ויוכל לחזור לרמתו שהייתה טרם הפציעה. בגדול מדובר על סיכוי של 50 – 50 לחזרה ליכולת טרום הפציעות ובכלל, נקווה שיהיה לנו כאן כדורגל מעט טוב יותר עם יותר כבוד והערכה לנושאים על גבם ועם רגליהם את הענף.

מצרף כאן את הסרטון שלי מלפניי מספר חודשים על אימון מנטאלי בכדורגל ואת מורכבותו ואת הקשיים הניצבים בפניי שחקן כדורגל ממוצע וכל שכן בעבור כוכב.

הרבה בריאות, תמיד לבצע חימום – גם אם הוא קצר – הן לגוף והן לנפש

אנרגיה טובה,

אסף לב – מאמן מנטלי, מאמן אנשים על הספקטרום האוטיסטי

Mental coach

Triathlon coach

לוגו חדש