שלום קוראים יקרים,

מאמר היום נוגע לי, אישית, בצורה חזקה, כיוון שאני מכור, לפחות הייתי (היום רק ברגעים קשים או בימי שישי בערב) כבד לדיאט קולה מיום השקת המוצר בארץ, לפני כ 20 שנה. דיאט קולה, כמו דיאט ספרייט (היום קוראים לזה "ספרייט זירו") ודומיו מכיל, בין שאר הרעות (לגישתי), את הממתיק המלאכותי אספרטיים. 

 מהו אספרטיים אם כן ?

אספרטיים הוא ממתיק מלאכותי המורכב ממתנול ושתי חומצות אמינו: חומצה אספרטית ופנילאלנין. שלושת הרכיבים הללו מצויים, במידה זו או אחרת, כמעט בכל מזון בטבע. שתי חומצות האמינו מצויות בעיקר במזון מהחי והמתנול מצוי בעיקר במזון מהצומח. עובדה זו משמשת כנשק בידי יצרני המזון הדיאטטי, הטוענים שאספרטיים הינו "מזון טבעי": אך אספרטיים רחוק מאוד מלהיות מוצר טבעי.

כאן קראו על דיאטת ניקוי

ריצה - תנועה ושמחה הינם התחליפים העיקריים מעל מצב בו הגוף - הנפש צריכים להיגמל מהרגל

     ריצה – תנועה ושמחה הינם התחליפים העיקריים מכל מצב בו הגוף – הנפש צריכים להיגמל מהרגל כלשהוא

חומצה אספרטית – הינה מוליך עצבי (אחראית על העברת מידע בין תאי עצב) במוח. כמות רבה מידי של חומצה אספרטית גורמת לחדירה מוגברת של סידן לתאי המוח, מצב הגורם לייצור מוגבר של רדיקלים חופשיים ההורסים את תאי המוח. ב-1971, ד"ר ג'ון אולני, מדען המתמחה בחקר מערכות עצבים, מומחה בינלאומי לרעלנים עצביים (excitotoxins), הודיע לחברת G.D. Searle  (חברה אמריקאית גדולה המתמחה במדעי החיים, תרופות, חקלאות ובריאות בעליי חיים וכיום מהווה חלק מענק התרופות פייזר – מובילה בפיתוח התרופה לקורונה)  שחומצה אספרטית גרמה לחורים במוחות העכברים אשר נערכו עליהם ניסויים עם אספרטיים. זו, מצידה, מסרה מידע זה ל – FDA רק ב 1981 רק לאחר שזכתה באישורו לשווק אספרטיים כתוסף מזון….

פנילאלנין – נמצא באופן טבעי במוח. מניסויים עולה שרמות חומצת אמינו זו בדם עולות באופן משמעותי אצל אנשים הצורכים אספרטיים באופן קבוע. כמויות גבוהות של פנילאלנין עלולות להוריד את רמות הסרוטונין, ובכך לגרום לדיכאון, סכיזופרניה והתקפי פרכוסים. בנוסף, פנילאלנין מתפרק בגוף ל- diketopiperazine) DKP) חומר הנחשב למסרטן כאשר הוא נחשף לטמפרטורה חמה או מאוחסן לתקופות ארוכות. הנזק הנגרם על ידי חומצה אספרטית ופנילאלנין הינו נזק איטי ומצטבר בעל השלכות ארוכות טווח. חומצות אמינו אלה הן בעלות רעליות עצבית (excitotoxins) כאשר כמויות גדולות שלהן חודרות למערכת העצבים הן גורמות להשתלהבות יתירה עד כדי הרס של תאי עצב. חשיפה עקבית לאורך זמן לרעלנים עצביים עלולה לגרום להתפתחות מחלות ניווניות חשוכות מרפא כגון: טרשת נפוצה, ALS,  איבוד זיכרון, אפילפסיה, אלצהיימר ופרקינסון; ואם לא די בכך, פנילאלנין וחומצה אספרטית ידועות כמגבירות ייצור רדיקלים חופשיים, הידועים כמאיצי תהליך ההזדקנות וכגורמי סיכון למחלות כרוניות כגון: טרשת עורקים, סרטן, מחלות לב כליליות ודלקת פרקים.

מתנול – החומר השנוי ביותר במחלוקת באספרטיים הינו המתנול, או מתיל אלכוהול המהווה כ-10% מהרכב האספרטיים. מתנול, המשמש כדלק למכוניות מרוץ וכממס בתעשיית הפלסטיק והגומי, מהווה רעל קטלני גם בכמויות קטנות ! המשרד האמריקאי להגנת הסביבה (EPA) קבע שמתנול "נחשב לרעל מצטבר כיוון שעם היספגותו ע"י הגוף, שיעור גבוה ממנו נותר בגוף והופך בתהליך חמצוני לפורמלדהיד ולחומצה פורמית – חומרים רעילים ביותר." המשרד מזהיר שלא לצרוך יותר מ -7.8 מ"ג מתנול ביום (ליטר של משקה דייאט מכיל 56 מ"ג מתנול – פי 7 מהכמות המומלצת) ! מחקרים אישרו שפורמלדהיד מיוצר בגוף לאחר צריכת אספרטיים, הוא מצטבר בתאים ומשתתף בתגובות כימיות עם חלבונים, ביניהם אנזימים חשובים וDNA. למרבה האירוניה, פורמלדהיד, שהוכח כרעיל ומסרטן וכגורם נזק לכבד, לכליות, ללב, למוח ולעיניים (עד כדי עיוורון), הוא מוצר אסור לשימוש בתעשיית המזון; כן, אותה תעשייה שמלעיטה אותנו במוצרי דיאט. 

ממצאי מחקרים קליניים בנושא האספרטיים:  ב-1991 פרסם ה – NIH האמריקאי National Institute of Health סיבות מדוע להימנע מצריכת אספרטיים, ביניהן רשימה ארוכה של תופעות לוואי חמורות. הסכנות הבריאותיות הטמונות באספרטיים הוכחו באופן חד-משמעי במחקרים עצמאיים (שלא מומנו ע"י תעשיית המזון). סכנות אלה אינן ידועות לרוב צרכני האספרטיים בעיקר כתוצאה ממערך שיווקי ומנגנון יחסי ציבור "משומנים" היטב המיועדים להגן על מחזור מכירות של טריליוני דולרים בשנה. עוד על קפה והשפעותיו ניתן לקרוא כאן מאמר של הגב' עדנה מינץ

תופעות לוואי מתועדות: הרעלה איטית של הגוף ע"י צריכה קבועה של אספרטיים עלולה לגרום לבעיות הבאות: התקפי פרכוסים (seizures) ועוויתות (convulsions), סחרחורות, רעידות, מגרנות וכאבי ראש כרוניים, איבוד זיכרון, דיבור עילג, בלבול, חוסר תחושה, דקירות בגפיים, עייפות כרונית, דיכאון, נדודי שינה, אי שקט, עצבנות, רוגז, התקפי חרדה, פוביות, דופק מהיר, אסטמה, כאבים בחזה, יתר חלץ דם, בחילות והקאות, שלשולים, כאבי בטן, מחלות עור, תגובות אלרגיות, חוסר איזון סוכר בדם, כאבי מחזור, אין אונות, עלייה במשקל, נשירת שיער, בעיות במערכת השתן, הגברת תחושת הצמא והרעב, בצקות, מערכת חיסונית חלשה, כאבי מפרקים, בעיות שמיעה, בעיות ראיה, בעיות תנועה, התכווצויות שרירים, צלצולים באוזניים, סרטן המוח. בנוסף, לאספרטיים תסמינים המחקים או מחמירים את תסמיני המחלות הבאות: פיברומיאלגיה, דלקת פרקים, טרשת נפוצה, מחלת פרקינסון, זאבת (lupus), סוכרת, מחלת הנפילה, אלצהיימר, תסמונת עייפות כרונית ובעיות קשב וריכוז (ADD/ADHD). יש לציין שאנשים רבים עם תסמינים אלה מאובחנים כחולים במחלות חשוכות מרפא, מקבלים תרופות ובמקרים רבים אף מפתחים בעיות נפשיות, כאשר המזור למצוקתם הינו פשוט כל כך- הימנעות מצריכת מוצרי אספרטיים – שווה לנסות גמילה ממוצרים אלו.

לסיכום,

אם אתם משתמשים בקביעות באספרטיים ומוצרי הדיאט שולטים בתפריטכם, המחיר הבריאותי שאתם משלמים עלול להיות כבד; האספרטיים הוכח כמסוכן ביותר לבריאות; מדובר בחומר רעיל המצטבר בגוף. צריכתו לאורך זמן והצטברותו עלולות לגרום לנזקים חמורים. ואם אתם עדיין מאמינים ש"לי זה לא יקרה", כדאי שתעיינו בממצאים סטטיסטיים לגבי גידול שכיחות מחלות ניווניות ומחלות כרוניות בעולם המערבי בשני העשורים האחרונים.

גמילה ותחליפים:

  • דיאט קולה מכיל קפאין, חומר ממכר, עם תופעות לוואי אופייניות. לכן על תהליך הגמילה מ דיאט קולה ודומיו להיות הדרגתי. יש לצמצם מידי יום את מספר הכוסות עד להפסקה מוחלטת וזאת, כמובן בהתאם לקביעת "תאריך יעד"!! "יום הדין" – יום ההפסקה, היפרדות! אליו נתכונן, כמו – גם נלווה את הנגמל / ת בתהליך. (לפי כל אשר אני למדתי – ביתר שאת אצל אנשים עם אוטיזם בתפקוד גבוה)
  • בתהליך הגמילה יתכנו סימפטומים שונים המאפיינים משבר בריאות ומורים לנו על כך שהגוף נמצא בתהליך של גמילה וניקוי: כאבי ראש, חולשה, צמא, שלשול / עצירות, נזלת, בחילהסימפטומים אלה ייעלמו בהדרגה.
  • דרכים להקלה על הסימפטומים: עיסויים, אמבטיות, מנוחה, שתיית מים טהורים ומיצים בכמות רבה, אכילת מזון קל לעיכול: דל חלבון וטבעי בלבד,  אוויר צח, נשימה מלאה, הרפיה.
  • תחליפים: שתיית מים מרובה, מים עם לימון, תה צמחים קר מצמחים שונים (כמו חליטות צמחים של ויסוצקי, לקנות בסופר), תה ירוק קר, להמתיק עם דבש או דבש תמרים, קפה דגנים, קפה שעורה, מיצי ירקות ופירות משולבים, שייקים על בסיס ירק בתוספת פרי.

בברכת הספורט, הבריאות והאנרגיה המצוינת,

אסף לב – מאמן אנשים להיות מאושרים

הצטרפו אלינו בפייסבוק 

ערוץ היוטיוב

אימון וליווי אנשים על הספקטרום האוטיסטי – ליצירת קשר לחצו כאן

"רצים עם אסף"

 

קבוצת ריצה בכפר - סבא