שלום לאסף, שלום לספורטאים שרצים עם אסף

פעילות ספורט היא "תרופת מרשם" למניעת וטיפול בכל סוגי המחלות הכרוניות שביניהן: יתר לחץ דם, סכרת, מחלות ריאה ואף יש הוכחות שפעילות גופנית מונעת היווצרות תהליכים תופסי מקום (גידולים לא רצויים). פעילות גופנית משפרת גם את ההרגשה האישית והביטחון העצמי של האנשים. מוות פתאומי בזמן אירוע ספורט הוא מאוד נדיר; במרוצי מרתון יש מקרה מוות אחד ל 100 אלף משתתפים ובקרב צעירים (תלמידי תיכון לערך) 1 ל 120 אלף וכהנה וכהנה.

P1020398

          יתרונות הריצה בפארק הירקון – ברזיות לאורך כל הדרך

הסיבות למוות פתאומי אצל ספורטאים עד גיל 35 הן מומי לב מולדים שלא באים לידי ביטוי בפעילות היומיומית ומאפשרת פעילות גופנית עצימה. מעל גיל 35, הסיבות הן מחלות לב איסכמיות (לא מגיע דם לשריר הלב) עקב סתימות בכל דם (אטרוסקלרוזיס). מאחר ומדובר בבעיה נדירה, יש חילוקי דעות בקהילה הרפואית אם יש צורך בבדיקה רפואית לפני פעילות גופנית אינטנסיבית. בארץ, כל מי שעוסק בספורט תחרותי חייב בבדיקת רופא ספורט לפני תחילת העונה ולפני פעילות בחדר כושר חייבים אישור מרופא משפחה ובמידה וחדר הכושר נמצא במקום נופש, המתאמן חותם על טופס שהפעילות נעשית על אחריותו האישית.

בקשר לאירוע הטרגי שהיה בשבוע שעבר (מרתון ת"א 2013 והתייבשות של אחד הספורטאים; א.ל), נושא ההכנה המנהליים, כולל מזג האוויר, ייבדק על ידי וועדת המומחים. אני מתאר לעצמי שמי שמשתתף באירוע מסוג זה, נמצא בכושר גופני טוב ויודע איך לשמור על מאזן נוזלים מיטבי בזמן הריצה. אחד הדברים שהוועדה תצטרך להתייחס אליו, הוא האם לחייב בדיקה רפואית טרם פעילות ספורט עממית ואם כן, האם מספיק אישור מרופא משפחה או שיש לחייב בדיקה מעמיקה יותר כגון בדיקת לב במאמץ. יש מדינות שבהן מתקיימים מרוצי מרתון ובהן, המשתתפים חייבים להציג אישורים רפואיים בעת ההרשמה (איטליה למשל), בעוד ישנן מדינות כאנגליה, בה לא מחייבים בדיקה רפואית לפני פעילות ספורט עצימה.

אישית, אני מקפיד להיבדק בכל שנה גם אם אני לא מתחרה.

Doc

לסיכום, חשוב להיות מוכנים היטב בקשר למאזן הנוזלים בגוף. חשוב לזכור שהגוף "לא אוגר" נוזלים (כמו פחמימות) ולכן, חשוב להקפיד על שתייה לפני ותוך כדי הפעילות הגופנית והכי חשוב, להמשיך להתאמן, להתאמן ולהתאמן.

DSC_0826

בברכת החג,

ד"ר כץ

מומחה לרפואה פנימית רפואת ספורט

03-6024123