מדרסים רכים, קשים, עם בולמי זעזועים, סטנדרטיים, לפי מידה, רפידות, מתקנים, משפרים, מרחפים . . . בואו נעשה קצת סדר וננסה להבין:

בשביל מה בכלל צריך מדרסים ? בבסיסו של גוף האדם קיים שלד – אשר מורכב מעצמות ומפרקים. בבסיסו של השלד – כפות הרגליים. עליהן מוטל העומס לשאת את גופנו. ככל שנקל על כפות הרגליים לשאת את הגוף – כך נשיג איזון ויציבה טובים יותר.

איל אורטופדיה

מדרסים

 אז מי בעצם צריך מדרסים ? אנשים אשר כפות רגליהם נמצאות תחת עומס, פעילות מסיבית ושימוש רב – למשל עמידה על הרגליים שעות רבות ביום, או כמובן ספורט בעצימות גבוהה כגון ריצה.  מהו תפקידו של המדרס ? לחלק את משקל הגוף על שטח רב יותר בכף הרגל, לאזן את מנח כף הרגל כלפי הקרקע, למתן את עוצמת הזעזוע שכף הרגל  "חוטפת" בכל צעד.

 מה נגרם לגוף כתוצאה מפעילות עצימה ללא שימוש במדרסים ?

במידה וכף הרגל אינה מקבלת את המענה הנכון – מדרסים מותאמים לפי מידה – היא עלולה לפתח כאבים, פציעות ונזקים לטווח קצר וארוך, כמו למשל דרבני עקב, דלקות שונות, מתיחות של רצועות וגידים, ובמקרים מסוימים אף קרעים חלקיים או מלאים. הגוף שלנו בנוי כבניין קומות: חוזק, יציבות ואיזון המסד – משפיע על מצב הקומות שמעל, עד הטפחות. במצב בו המסד, קרי, כפות הרגליים, חזק, יציב ומאוזן, ייווצר איזון טוב יותר במפרקים שמעל – הברכיים ומפרקי הירך.

 כיצד מדרסים יכולים למנוע או לרפא פציעות ?

ידוע כי הטיפול הטוב ביותר הוא המניעה. כאמור, המדרסים עוזרים למנוע פציעות ונזקים. אך גם במידה ונעשה נזק, נוצרה פציעה, שמקורה בהעדר מדרסים, או בשימוש במדרסים לא מתאימים –  למדרסים המותאמים לפי מידה תהיה היכולת לשפר ולשקם את המצב בכף הרגל, ובמפרקים שמעל. בעצם, אבל, נעל טובה אמורה לספק את התשובות לבעיות אלה. אז למה בכל זאת מדרסים ? הפונקציות שנעלי הריצה ממלאות הן חלקיות בלבד; ראשית, נעל ריצה היא סטנדרטית: המבנה של הנעל מותאם לטיפוס כללי של כף רגל, ולא לכף רגל מסוימת. וככזו, אינה יכולה לתת את המענה הטוב ביותר עבור כף רגל כלשהי. על פציעות ספורט ודרכי טיפול מתקדמות ניתן לקרוא כאן, ד"ר צבי שלם.

 איזו נעל מתאימה למדרסים ?

קיימים בשוק נעלי ריצה משני סוגים: נעליים ניטרליות ונעליים מתקנות. אכן, נעליים מתקנות ישפרו את היכולת לאזן את כף הרגל, ברמה מסוימת, אך עדיין חסרה התאמה מדויקת בתיקון זווית / צניחת כף הרגל, ותמיכה לקשת האורכית- אשר תומכת את הרצועה המרכזית של כף הרגל (plantar fascia). בנוסף, המדרסים המותאמים לפי מידה נותנים תמיכה גם לקשת הרוחבית, וכך מונעים לחץ מיותר על הרקמה השומנית של הכריות הקדמיות בכף הרגל (Metatarsalgia).

על סמך האמור לעיל, אפשר להסיק כי עדיף לנעול נעליים ניטרליות – ולהשתמש במדרסים מותאמים לפי מידה, אשר יאזנו את הגוף בצורה הטובה ביותר, מפני שהם בנויים לפי תבנית כף הרגל המסוימת ונועדו לתת מענה אישי לפי מבנה כפות הרגליים, לפי מבנה הגוף, ולפי הפעילות המתבצעת.

לשאלות והבהרות נוספות אשמח לענות לכל אחד מכם אצלנו בחנות, בכניסה לרחוב ויצמן – מספר 18 כפר סבא כמובן ובטלפון זה: 7450305 – 09

בברכת הבריאות והמשך הצלחה לידידי אסף ולקבוצת הריצה המקסימה שלו (תמונה שלכם אצלי בעסק)

איל ששון, אורתוטיסט