לבקשת "הדור החדש של הספורטאים" ואחרים, מועלות כאן כמה עצות מועילות לשמירה ותחזוקה של בגדי הספורט שלנו.

היי לכולם,

אני עוקב מזה מספר חודשים אחרי קבוצתכם "רצים עם אסף": גם קבוצת הבוקר וגם קבוצת הערב – תצליחו – אין לי ספק שיום אחד אתם תגידו: "אני הייתי מהמתאמנים הראשונים של המאמן אסף…" תנצלו כל שנייה אתו ותשאבו כל מיליגרם של אנרגיה ממנו, כי הוא באמת משהו וניתן לראות את זה על אופי הקבוצה, בהצלחה ! ! ! לאחר שיחות עם כמה מהחברה שמתאמנים ובשיחות ששמעתי, שמתי לב שישנם הרבה ספורטאים שלא מודעים לנזקים שכביסה לא נכונה גורמת לבגדים הכל כך יקרים שלנו. מאחר ועסקתי בתחום זה, אשמח לתת לכם כמה טיפים כיצד לשמור על בגדי הספורט (מכנסי רכיבה, טייטס, בגדי דרייפיט, בגדי ים, חליפות טריאתלון וכו').

הכביסה לבגדים אלו שונה מאחר והם עשויים מחומרים שאנחנו לא לובשים ביום יום (תלוי מי כמובן…) ובכדי לשמור אותם לכמה שיותר זמן חשוב ביותר אופי הניקוי והייבוש שלהם. ישנם 3 חלקים לטיפול נכון לפי דעתי, שהם הבסיס הנכון לניקוי יעיל ואפקטיבי; אם למישהו יש שיטות אחרות אשמח לשמוע, אבל מניסוני אלו הם הדברים הבסיסיים.

א. שטיפה לאחר אימון, תחרות – לאחר כל אימון ריצה, אופניים ו / או שחייה על הבגד מצטברים חומרים שמזיקים מאד לבגד כגון: מלחים מהזיעה ו / או כלור מהבריכה ו / או מלח מהים ו / או חומרי אנטי שפשפת… חומרים אלו גורמים לבגד שלנו נזק ועל כן חשוב מאד לשטוף את הבגד כמה שיותר מהר לאחר האימון ולא לתת לבגד להתייבש עם הזיעה ! ! ! מה שאני עושה זה פשוט ניכנס להתקלח עם הבגד ושוטף את הבגד במים פושרים קרים (עדיף לא רותחים); השטיפה הראשונית מאוד חשובה והיא אפילו יותר חשובה מתהליך הכביסה !

ב. כביסת  הבגדים – בד"כ נהוג לחשוב שאם עושים כביסה עדינה אז הכל יהיה בסדר, העיקר שיהיה ריח טוב… ובכן, קודם כל, לא להשתמש במרכך ! ! ! אני  חוזר,  ממש לא מומלץ. המרכך הורס את האפקטיביות של הבד העדין או של כל בגד שמנדף זיעה(כתוב על הוראות הכביסה). מאחר ואנחנו בקטע של לחסוך באנרגייה ומים, אז השימוש במכונת כביסה הוא די מיותר, אלא אם כן כל המשפחה כולל הילדים מתכוננים לאיש הברזל, ואז אין ברירה. אפשר לקחת את אחת הגיגיות שיש בבית לשים נוזל כביסה עם ריח טוב (בלי מרכך) ולהשרות את בגדי הספורט, אפשר לשפשף קצת את הבגדים היותר מלוכלכים אבל לא יותר מדי, לא לשכוח הבגדים רק קיבלו כמה ליטרים של זיעה…ולא חזרתם מיום עבודה במוסך או במכרה פחם:)). חבל על הכביסות המשותפות עם שאר בגדי היום…ההשרייה בנוזל כביסה עושה את העבודה בדיוק כמו מכונת כביסה אם לא טוב יותר (וחסכנו מים וחשמל כמובן!!!…) לאחר 20-30 דק' ניתן להוציא את הבגדים ולסחוט אותם בעדינות ולא חזק  ! ! ! זה לא בגד מכותנה וסחיטה חזקה עלולה לקרוע את הבגד.

 ג. תהליך יבוש הבגד – תהליך זה של הכביסה חשוב מאחר ואם לא מייבשים את הבגד בצורה טובה, ישאר ריח לא טוב על הבגד והבגד עלול לאבד מהאלסטיות שלו וגם מצורתו הטבעית. לכן, ישר אחרי השטיפה במקלחת או אחרי הכביסה בגיגית לתלות את הבגד בצורה מאווררת ולא צפופה; עדיף תמיד לתלות אותם במאוזן, כך הבגד שומר על צורתו ולא מתארך או מתרחב – ברגע שהבגד רטוב והוא נימתח הוא ישמור על צורתו הנימתחת ולא הרצוייה.  עדיף גם לא לייבש את הבגד בשמש הישירה, זה פשוט הורס אותו לגמרי ופוגע בצבע היפה של הביב היוקרתי שהביאו מחו"ל… בעיקר בגדי ים. חליפות טריאתלון, אגב, עדיף תמיד לייבש בצל או בתוך הבית או בחוץ בשעות הערב ולא בצהריים.

זהו, מקווה שעזרתי למישהיו לגבי הטיפול הנכון בניקוי וייבוש בגדי הספורט, אלו המלצות שלי כמובן ויכול מאד להיות שישנם שיטות אחרות. אני רוצה להדגיש שוב, ששימוש במרכך, יבוש בשמש וסחיטה חזקה יהרסו לכם את הבגדים מהר מאד ותאלצו לפרנס הרבה חנויות ספורט, אתרי אינטרנט ואחרים.

אם יש למישהיו שאלות או הערות אשמח לשמוע וללמוד.

 צורי קינג – חבר