שחייה במים פתוחים הינו ענף צעיר יחסית בו השחיינים מתחרים בשחייה באתרי מים גדולים כגון נהרות, אגמים, מפרצים ובים הפתוח; השחייה במים פתוחים הנה על פי רוב למרחק של  5, 10, 25 ק"מ ויותר. באולימפיאדת בייג'ין (2008) נכלל לראשונה משחה של 10 ק"מ במים פתוחים כענף אולימפי. בישראל ניכרת עלייה משמעותית בכמות האנשים המפנים את מרצם לאימונים ולהתחרויות במים פתוחים. כך, למשל, תחרות המים הפתוחים לאורך חופי תל – אביב PORT2PORT מושכת לעברה ספורטאים רבים ומענפים שונים ומגוונים.

אסף לב

שחייה במים פתוחים

לאחרונה החל להתקיים בישראל משחה של 3 ימים בו גומעים השחיינים 10 ק"מ בכל יום – אגב, הייתי בזה, חוויה אדירה ! הים התיכון, ימת כינרת, וים סוף, ים וזכה להצלחה לא מבוטלת ויותר ויותר שחיינים מגלים את השחייה החופשית, המשוחררת והמרגיעה במים ובצורה הזו; זאת ועוד, איגוד השחייה הישראלי והעיר אילת יארחו בחודש אפריל הקרוב תחרות של סבב הגביע העולמי במים פתוחים (nrg מעריב 16/11/2011). חשוב לציין שישראל מעולם לא אירחה אירוע רשמי של פינ"א וההחלטה להגיש מועמדות התקבלה רק לאחר אליפות אירופה במים פתוחים שנערכה בספטמבר האחרון והייתה מוצלחת במיוחד. אין ספק שעבודתם החיובית, הן בפאן השיווקי והן בפאן המקצועי של צוות T.I והפיכת ספורט השחייה נהיר, קליט ואפילו פשוט לחלקים גדולים של האוכלוסייה עודדה ומקדמת את התחום הצעיר והאטרקטיבי הזה להמשיך ולהתפתח. עוד על סגנון שחייה וליטוש סגנון ניתן לצפות כאן.

כמובן שלשחייה במים פתוחים יש מאפיינים שונים וייחודיים מאלו של השחייה הקלאסית, בבריכה. ראשית לכל, זה כל נושא ההתמצאות במים – כאן, אין חבלים ואין סימוני נתיבים ו / או מצופים . .  כאן אתה צריך לשים דגש על נשימה לשני הצדדים תוך כדי התקדמות רצופה וקונסיסטנטית לכיוון הבויה הבאה. אחר ניתן דגש על "ההמולה – דבוקה / פלטון" במים אשר לעתים מגיע למצב בו מאות אנשים סביבך (למשל טריאתלון ת"א) ואתה חייב למצוא נקודת אחיזה בחוף, בית מלון או מבנה משמעותי אחר אשר יהווה נקודת ייחוס להתקדמותך ובמידה ולא ניתן למצוא נקודה כזו שווה "לתאם עם חבר" התקדמות משותפת – כמובן שמומלץ לתאם עם חבר אשר לכם קצב דומה. בנוסף לדברים אלו, שווה ליצור מצב של "איקלום" לים, למזג האוויר, גלים, סחף, עכירות מים, סלעים ובכלל התמצאות במרחב פתוח וכן, רוב שטחו של כדור הארץ שלנו הוא מים ואוקיינוסים וככל שניטיב לתפקד שם, יש אומרים, שזה ישפר תפקוד שלנו בכל "משטח אחר".

מעבר לכל האמור, שחייה בים הינה כייף צרוף, מקום למשחקי קצב, לתחרויות קצרות עם חברים ופשוט ליהנות מכל מה שהטבע נתן לנו וכן, בחינם; אישית, אוהב מאוד את הים – מאזן אותי אנרגטית, לרוץ על החוף, מטקות, גלישת גלים וכל מה שביניהם.

מים פתוחים זה גם בשפך הירדן . . . לסיכום,

שחייה במים פתוחים תופסת לעצמה בשנים האחרונות אחיזה בעיקר בקרב שחייני עבר ובקרב ספורטאים שוחרי טבע וחופש. התענוג הצרוף של לשחות  בים הפתוח וללא כלור ושאר מגבלות שטח, יוצרים לענף זה קרקע נוחה ונעימה להיקלט ולבסס עצמו כספורט פנאי ותחרותי מוביל ואטרקטיבי.

תקוותי היא, שהמוסדות האמונים על חלוקת המשאבים ישכילו להשקיע בענף מקסים ומאתגר זה, כמו גם, לתת יותר דגש על ענפי המים אשר מביאים לנו כבוד גדול בזירה הבינלאומית.

 

אנרגיה טובה, אסף לב

הצטרפו אלינו בפייסבוק 

ערוץ היוטיוב

ויש גם אינסטוש מדליק

אימון וליווי מנטאלי – ליצירת קשר לחצו כאן

"רצים עם אסף"

8993137 – 052

לוגו חדש